Typový projekt rodinného domu
Typový projekt rodinného domu je dokumentace vypracovaná projekční firmou ještě předtím, než je vůbec znám investor, nebo pozemek, kde bude rodinný dům stát. Jedná se o katalogový produkt projekčních firem.
Výhody katalogového projektu
Mezi hlavní výhodu a důvod, proč lidé vybírají katalogové projekty, je cena za projektovou dokumentaci. Firmy, které katalogové projekty nabízí, může jít s cenou podstatně níž, než u individuálního projektu, protože za jednou zpracovanou dokumentaci inkasují od mnoha klientů.
Další výhodou typových projektů je rychlost. Pokud chce stavebník začít stavět téměř ihned, typový projekt může být pro něj vhodný. Stačí dodělat osazení domu na pozemek, projekt přípojek a sjezdu a s dokumentací je možno začít vyřizovat inženýrskou činnost. Otázkou zůstává, zda rychlost je něco, co by mělo být při tak velké investici, jako je stavba rodinného domu, upřednostňováno.
Další výhodou může (ale není pravidlem) být rozsah a kvalita projektu. Protože projekce zpracovává jeden projekt, který nabízí mnoha klientům, zdá se logické, že by měli takový projekt mít promyšlený do posledního detailu a i tento rozsah nabízet klientům. Zda tomu tak je už záleží na konkrétní firmě a konkrétním typovém projektu, ale obecně katalogové projekty bývají podrobnějšího rozsahu, tedy ve stupni pro provádění stavby. Opět ale vyvstává otázka, zda jde o kvalitně zpracovaný projekt, když v době zpracování nejsou projektantovi k dispozici podklady s informacemi o pozemku a jeho okolí.
Nevýhody typového projektu
V první řadě je nevýhodou reakce návrhu domu na danou lokalitu. V posledních článcích jsem popisoval, jak velmi zásadní a důležité je správné osazení domu na pozemek a jeho orientace ke světovým stranám. Mezi katalogovými domy existuje nepřeberné množství variant a každá varianta sice specifikuje, které strany příjezdové cesty jsou pro návrh vhodné, přesto však s katalogovým domem mnohem obtížněji klient dosáhne správného individuálně řešeného návrhu s ideální orientací ke světovým stranám a osazením domu.
Další nevýhodou je striktně daný návrh. Investor vybere dispozici a s tou by měl být spokojen tak, jak je. I u katalogových projektů fungují klientské změny, rozsáhlejší zásahy do dispozice jsou však cenově poměrně náročné a při větším rozsahu změn se většinou vyplatí rovnou si zaplatit individuální projekt.
Další nevýhoda je absence individuality. Protože se jedná o katalogový projekt, je možné, že ve vedlejší vesnici vyroste naprosto stejný dům se stejnou dispozicí. Pro někoho to nic neznamená, někdo však chce mít vlastní bydlení jedinečné.
A v neposlední řadě je to reakce na individuální potřeby klienta. Stavba vlastního bydlení je pro většinu lidí největší investicí v životě a proto by ji chtěli mít ušitou na míru. Katalogový projekt nedává prostor pro reagování dispozičního řešení na potřeby stavebníka. Takové potřeby mohou být docela drobnosti, jako je větší garáž pro milovníka kutilství, prostor pro jízdní kola pro cyklistu, velkou kuchyň s vinotékou, skříň na pověšení spacáků pro turisty, ložnici na východ pro ranní ptáčata, a další drobné úpravy v dispozici, které bydlení ve vlastním domě udělají příjemné a unikátní. Toho s katalogovým klient docílí obtížněji.
Cena za dům od G-servisu
Hlavním důvodem, proč si lidé vybírají typové projekty RD je cena za projektovou dokumentaci. Podívejme se na cenu projektové dokumentace od jedné z nejznámějších českých projekčních firem nabízející katalogové projekty – Gservis. Cena se skládá z následujících položek (všechny položky jsou povinné k získání stavebního povolení):
- Projekt rodinného domu: 40 000 Kč
- PENB: 6 000 Kč
- Osazení domu na pozemek: 12 000 Kč
- Vyřízení stavebního povolení (inženýrská činnost): 40 000 Kč
- Vynětí ze ZPF: 3 000 Kč
- Sleva za komplet: - 6000 Kč
Suma: 95 000 Kč
Za cenu 95 tisíc dostáváte kompletní projekt rodinného domu včetně vyřízení povolení v kvalitě a rozsahu mezi projektem pro stavební povolení a projektem pro provedení stavby. Vzorový projekt si můžete prohlédnou zde. V ceně nejsou započítány jakékoliv klientské změny.
Moje alternativa ke katalogovému projektu
V současné době nabízím projekt pro stavební povolení za 70 tisíc v ceně se všemi položkami výše. Výhodou je zcela individuální přístup, návrh domu dle vašich požadavků a přání a v současné době dočasně i levnější cena. (Cena je na takto nižší úrovni z jediného důvodu – jsem začínající podnikatel a klientelu si postupně vytvářím)
Katalogový dům vám přesto může být k užitku. Katalog domů vám může posloužit k tříbení si názoru, jaký dům vlastně chcete, jaký nechcete a můžete se odtud dobře odrazit na cestě směrem k vašemu vysněnému domu. Neváhejte mě kontaktovat a rád vám pomůžu s návrhem domu, případně rovnou přenesu vaše konkrétní představy na papír.
Ing. Jan Špás
Vystudoval Fakultu stavební VUT v Brně, působí jako projektant. Zaměřuje se na projektování rodinných domů.