Jak zpracovávám projekty

Je rozdíl velký rozdíl mezi kvalitou nabízených projektů pro stavební povolení od jednotlivých zpracovatelů. Projekt rodinného domu vypracovaný pouze tak, aby „prošel úřady“ je teoreticky možné vypracovat za pouze několik desítek hodin a cenově třeba za 20 tisíc. Problém tam však nastává v kvalitě. Běžný postup by měl být takový, že po úvodní studii a projektu pro územní rozhodnutí a dokumentaci pro stavební povolení (DSP) se nechá vypracovat dokumentace pro provádění stavby (DPS). Málokterý investor je však tak osvícen, že s projektem DPS počítá a většinou staví podle projektu DSP. 

Je však důležité si uvědomit, že pár hodin navíc strávených nad projektem sice stavebník zaplatí na dražší dokumentaci, může však ušetřit mnohem vyšší výdaje na lépe navržené stavbě. Říká se, že na 

Proč? Cena za úpravy oproti projektu roste v čase exponencinálně, možnosti úprav naopak v čase klesají. Proto je lepší nešetřit na projektové dokumentaci, která zachytí co nejvíc kolizních míst a řešit už na stavbě minimum detailů. Nejlepší variantou pak je nechat si vypracovat dokumentaci k provedení stavby.

U projektů už ve stupni pro stavební povolení se zamýšlím nad detaily, uvažuji nad jednotlivými materiály, zvažuji možnosti konstrukčního řešení celého domu. Zároveň tyto informace přenáším i do projektové dokumentace. Specifikuji materiály a jejich vlastnosti, popisuji nejasná místa. Netvrdím, že zpracovávám rovnou prováděcí dokumentaci, ale už pro stavební povolení dělám projekty nakročené k „prováděčce“. 

Velikou výhodou je zpracování celého projektu ve 3D. Model odhalí kolizní místa, která vyřeším už v projektu, což ušetří čas i peníze na stavbě.